Bulwersujące zmiany w fotowoltaice


Panele fotowoltaiczne - moda czy ekonomia?

 

W ostatnich latach panuje prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. Choć instalacja paneli wytwarzających prąd wiąże się z inwestycją, coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii elektrycznej właśnie w taki sposób. Eleganckie płyty krzemowe nie tylko nie szpecą dachu, ale nadają mu nowoczesnego charakteru.

Czy montaż urządzeń PV jest nową modą, która przybyła do Polski z zachodu, czy też faktycznie daje realne korzyści finansowe?

 

Eko jest w modzie

 

Jedną z przyczyn popularności paneli fotowoltaicznych jest ich ekologiczny charakter. Idea wykorzystywania odnawialnych źródeł energii zamiast paliw kopalnych, które wiążą się z produkcją wielu zanieczyszczeń i niszczeniem środowiska naturalnego, niezwykle mocno wpisuje się w najnowsze trendy. W obecnym świecie nie sposób obyć się bez prądu, jednak liczne instalacje fotowoltaiczne mogą wyraźnie zmniejszyć udział elektrowni bazujących na węglu. Posiadanie własnych paneli na dachu to zatem powód do dumy, bo świadczy o dbałości właściciela domu o środowisko. Niestety istnieje spora grupa osób, która pomimo przykładania wagi do ekologii, obawia się poniesienia wysokich kosztów finansowych.

Czy zatem fotowoltaika jest tylko dla bogatych? 

 

Zaradny jak Polak, czyli fotowoltaika dla każdego

 

Futurystyczny rząd paneli słonecznych nie jest fanaberią, która ma za zadanie wywołać zazdrość sąsiadów. Jest czymś zupełnie odwrotnym niż drogi sportowy samochód zaparkowany na podjeździe.

To inwestycja, która przekłada się na konkretne, łatwe do obliczenia korzyści. Dzięki rządowemu programowi „Mój Prąd” oraz uldze termomodernizacyjnej już na starcie można zaoszczędzić wiele tysięcy złotych. Pozostała kwota zwraca się nawet po kilku latach, ponieważ odpowiednio dobrane i zamontowane urządzenia pozwalają obniżyć rachunki za energię elektryczną niemalże do zera.

Wiele banków współpracujących z firmami instalującymi fotowoltaikę oferuje korzystne kredyty, dlatego nawet nie posiadając oszczędności, można zostać właścicielem minielektrowni. Nowoczesne panele pracują kilkadziesiąt lat z dużą wydajnością, co gwarantuje ogromne oszczędności, zwłaszcza przy corocznych podwyżkach za prąd z sieci publicznej. 

 

Panele słoneczne: moda, ekonomia, ekologia

 

Postępująca degradacja środowiska naturalnego i szukanie sposobu na galopującą inflację to główne przyczyny coraz większej popularności instalacji fotowoltaicznych.

Ekologiczne rozwiązanie, które po spłacie zapewnia darmowy prąd, jest modne nie tylko w kręgach osób majętnych. Powód?

 

To po prostu się opłaca: i Tobie, i środowisku!