Inwestycja w instalację

Kiedy zwróci mi się inwestycja w fotowoltaikę?

Możliwość produkowania własnego prądu stanowi ogromną ulgę dla domowego budżetu, zwłaszcza w świetle wysokiej inflacji i podwyżek za energię elektryczną z sieci publicznej. Jednak wiele osób obawia się, że zanim inwestycja się zwróci i zacznie przynosić zyski, upłynie zbyt wiele lat. Czy słusznie?

 

Technologia dla każdego

 

Jeszcze dziesięć lat temu panele słoneczne na dachach domów były rzadkością, dlatego utarło się przekonanie, że prywatne elektrownie słoneczne były rozwiązaniem drogim i dla wybranych. Obecny rozwój technologii i masowa produkcja elementów systemu PV sprawiły, że montowane moduły są dużo bardziej wydajne, a przy tym dostępne finansowo dla każdego z nas.

Przyjmuje się, że czteroosobowa rodzina zużywa rocznie energię rzędu 3500 kWh – 4500 kWh. Uzyskanie takich wyników za pomocą paneli fotowoltaicznych orientacyjnie wiąże się z inwestycją rzędu 18 000 a 25 000 zł. Choć liczby mogą robić nieprzyjemne wrażenie, są to tylko pozory, bo rzeczywista cena, jaką trzeba zapłacić za instalację paneli, jest dużo niższa.

 

Obniżanie kosztów instalacji fotowoltaicznej

 

Polski rząd, który wspiera rozwój urządzeń wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii, w 2019 roku wprowadził program Mój Prąd. Mogą z niego skorzystać prosumenci elektrowni elektrycznej o mocy od 2 do 10 kW. Wysokość dotacji wynosi 5 000 zł, co stanowi niebagatelną część całej sumy przeznaczonej na montaż domowej mikroelektrowni.

Kolejnym udogodnieniem jest ulga termomodernizacyjna, która umożliwia odliczenie od podstawy podatku dochodowego wartość brutto instalacji. Przy koszcie 25 000 zł za montaż systemu PV do kieszeni podatnika wraca aż 3 600 zł. A zatem same rządowe dopłaty i ulgi zmniejszają rachunek z 25 000 do 16 400 zł brutto.

 

Ogromne oszczędności

 

Comiesięczne opłaty za energię elektryczną z sieci publicznej, oscylujące między 200 a 300 zł, to istotny wydatek dla budżetu domowego. W dodatku każdego roku obserwuje się podwyżki, dlatego możliwość wytwarzania własnego prądu daje poczucie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. Inwestując w panele fotowoltaiczne, należy liczyć się z tym, że zwrot kosztów następuje zwykle od około 5 do 10 lat. Jednak biorąc pod uwagę, że żywotność nowoczesnych modułów to minimum 25 lat, mikroelektrownia zapobiega uszczupleniu domowego budżetu o kilkudziesiąt tysięcy złotych – tak duże oszczędności przekonują nawet najbardziej sceptycznych Polaków.

 

Fachowe doradztwo

 

Chcesz cieszyć się darmowym prądem i zainwestować w swoją prywatną elektrownię słoneczną? Zapraszamy Cię do kontaktu z naszymi doradcami, którzy przygotują dla Ciebie ofertą "szytą na miarę" potrzeb Twojego gospodarstwa domowego.