Jak prawidłowo obliczyć moc przyłączeniową dla swojego domu?

 

Jednym z najważniejszych pytań, które zadaje sobie każdy, kto zdecydował się na instalację paneli PV, jest moc przyłączeniowa dla domu. Chociaż firmy wykonujące montaż systemów fotowoltaicznych oferują wsparcie w tym zakresie, warto samemu zorientować się, jak obliczyć moc, która pokryje zapotrzebowanie na prąd różnorodnych urządzeń.

 

Czym jest moc przyłączeniowa?

 

Moc przyłączeniowa to największa moc, jaką może pobierać lub wprowadzać do sieci dany budynek. Określa ją umowa z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, czyli dostawcą prądu. Wielkość mocy przyłączeniowej wyrażana jest w kilowatach (kW) i podawana w projekcie instalacji elektrycznej. Przyjmuje się, że typowy dom jednorodzinny ma zapotrzebowanie na 6-12 kW, natomiast budynek ogrzewany za pomocą prądu lub wykorzystujący energię elektryczną do podgrzewania wody, nawet 15-30 kW. Co jednak w przypadku, gdy brakuje stosownych dokumentów lub planuje się gruntowny remont kuchni albo wymianę ogrzewania na elektryczne? Na szczęście w kilku prostych krokach można oszacować właściwą liczbę kW.

 

Zużycie energii elektrycznej

 

Do określenia mocy przyłączeniowej potrzebna jest znajomość mocy sprzętu AGD, RTV, komputerów i innego rodzaju wyposażenia na prąd. Dokładna informacja o mocy danego urządzenia znajduje się na tabliczce znamionowej. Zużycie energii elektrycznej wyraża się w kilowatogodzinach (kWh). Jedna kilowatogodzina to energia, którą zużywa urządzenie o mocy 1 kW działające przez całą godzinę. Na szczególną uwagę zasługują sprzęty, których moc pobierania wynosi ponad 2 kWh. Są to m.in. coraz bardziej popularne płyty indukcyjne, zużywające energię elektryczną na poziomie nawet 7 kWh oraz czajniki elektryczne (nawet 2 kWh). Na szczęście sprzęty te nie pracują cały czas. Dla odmiany energooszczędna lodówka pobiera mało prądu, jednak robi to bez przerwy. Wiele godzin dziennie pracują często komputery i sprzęty RTV. Jak zatem obliczyć faktyczną moc przyłączeniową, uwzględniając tyle różnych urządzeń?

 

Obliczanie mocy przyłączeniowej

 

Po zrobieniu listy urządzeń elektrycznych i określeniu poziomu zużycia przez nie energii elektrycznej należy dodać do siebie wszystkie liczby.

 

Otrzymana suma to maksymalna moc, która byłaby potrzebna, gdyby sprzęty działały jednocześnie. Takie sytuacje w rzeczywistości raczej się nie zdarzają, dlatego prawdziwa moc przyłączeniowa jest niższa i średio wynosi 0,5-0,6 wyliczonej wartości. W razie wątpliwości warto poradzić się instalatora, który ma przeprowadzić montaż systemu PV lub skontaktować się z doradcami HOME STAR.