Historia fotowoltaiki

Historia fotowoltaiki

Ludzkość na różnych etapach rozwoju posiadała wiedzę na temat efektywnego wykorzystania promieni słonecznych.

Poniżej przedstawiamy Wam fotowoltaikę "kiedyś" i "dzisiaj".

 

Jak i kiedy to się zaczęło?

 

Pierwsze słoneczne pokoje budowano w Starożytnym Rzymie. W tych zwróconych w kierunku południowym pomieszczeniach mieściły się słynne rzymskie łaźnie i to właśnie one są odpowiedzią na pytanie „Gdzie po raz pierwszy wykorzystano energię słoneczną w praktyce?” Promienie słoneczne wpadały przez duże okna tworząc pierwsze solaria przeznaczone do wypoczynku, kontemplacji oraz pielęgnacji zdrowia.

 

Indianie swoje domy budowali na południowych stokach gór, wykorzystując słońce do nagrzewania swoich domów podczas surowych zim.

Na początku XIX w., naukowcy zaczęli wykorzystywać energię Słońca do ogrzewania kotłów na statkach parowych podczas długich rejsów. Potem nauczyli się wykorzystywać energię słoneczną w napędach statków parowych. Były to pierwsze innowacje w długiej historii ujarzmiania energii Słońca na potrzeby zasilania i napędzania najróżniejszych procesów, mechanizmów oraz maszyn.

 

Kiedy powstał pierwszy panel słoneczny?

Alexandre Edmond Becquerel 19-letni fizyk w 1839 roku odkrył efekt fotowoltaiczny.

Dowiódł, że prąd elektryczny można wytworzyć skupiając światło na elektrodzie zanurzonej w roztworze o wysokich właściwościach przewodzących. Jednak pomimo tego wybitnego odkrycia oraz szeroko zakrojonych późniejszych badań

i eksperymentów, urządzenia fotowoltaiczne wciąż nie były w stanie wytworzyć odpowiednich ilości energii elektrycznej.

 

Ewoluacja fotowoltaiki po jej odkryciu?

 

Po wielkim odkryciu Becquerela, nastąpił "boom" w przełomach dotyczących fotowoltaiki i dzięki temu opracowano wiele wynalazków, co w konsekwencji doprowadziło do opracowania współczesnych ogniw oraz kolejnych wynalazków w technologii paneli słonecznych, m.in.:

  • 1873: Willoughby Smith odkrywa fotoelektryczne właściwości selenu.

  • 1876: William Grylls Adams oraz Richard Evans Day odkrywają, że pod wpływem działania bezpośredniego światła słonecznego selen wytwarza prąd elektryczny.

  • 1883: Charles Fritts konstruuje pierwsze znane ogniwa słoneczne wykorzystujące płytki selenowe. Fritts uznawany jest za wynalezienie ogniw solarnych, jednak pierwsze ogniwa opatentowano dopiero w roku 1941.

  • 1954: Daryl Chapin, Calvin Fuller oraz Gerald Pearson zbudowali pierwsze krzemowe ogniwo fotowoltaiczne (PV) w laboratorium Bell Labs. Wtedy po raz pierwszy technologia fotowoltaiczna dostarczyła wystarczająco dużo energii, aby zasilić urządzenie elektryczne przez kilka godzin. Mimo że ogniwo to było w stanie pracować z wydajnością jedynie 4%, przez wielu naukowców uznawane jest za pioniera współczesnych krzemowych ogniw fotowoltaicznych.

Przez jakiś czas, ogniwa solarne wykorzystywane były tylko do pomiaru natężenia światła. Po ponad 100 lat od odkrycia Becquerela, w roku 1941 amerykański inżynier i badacz półprzewodników Russell S. Ohl opatentował ogniwo słoneczne, niedługo po wynalezieniu tranzystora. Ohl odkrył, że jeśli skieruje się fotony (światło) na pewne substancje metaliczne, ich powierzchnia emituje elektrony, a gdy światło pada na inne substancje, to ich powierzchnia elektrony pochłania.

 

Historyczne wykorzystanie paneli słonecznych

 

Samolot - W roku 1981 Paul MacCready’ego zaprojektował pierwszy samolot na energię słoneczna, „Solar Challenger,” którym przeleciał nad Kanałem La Manche. W niedalekiej przeszłości bo w roku 2016 Bertrand Piccard zasiadł za sterami samolotu „Solar Impulse 2,” najmocniejszego samolotu solarnego z napędem o zerowej emisji i

krążył nim Ziemię.

Budynek - naukowcy z University of Delaware w roku 1973 zbudowali pierwszy budynek solarny o nazwie „Solar One”. Na dachu budynku zainstalowano panele słoneczne, podobne do tych zaprojektowanych przez Teslę. Słoneczne panele działały też w Białym Domu za dwóch prezydentów, Jimmy’ego Cartera i Baracka Obamy.

Kosmos - panele słoneczne wykorzystywane były do zasilania satelitów w badaniu kosmosu, po wynalezieniu paneli słonecznych. W roku 1958 – instalacje radiowe w Satelicie Vanguard I były zasilane panelami o mocy 1W. W tym właśnie roku w kosmiczną wyprawę wystrzelono satelity Vanguard II, Explorer III oraz Sputnik-3, w których wykorzystywana była technologia PV.

 

Systemy fotowoltaiczne "dzisiaj".

 

Bez wątpienia fotowoltaika "przebyła" w historii długą drogę, aby dzisiaj stać się szeroko dostępną opcją dla darmowego prądu w każdym gospodarstwie domowym, rolnym czy firmie. Technologia z roku na rok w tej dziedzinie idzie do przodu, a to powoduje powstawanie coraz to bardziej efektywnych systemów fotowoltaicznych.

Warto nadmienić, że korzyści płynących z inwestycji w fotowoltaikę jest wiele, m.in.:

  • uniezależnienie energetyczne,

  • oszczędność pieniędzy i likwidacja rachunków za prąd (!),

  • bezobsługowa, jakościowa i estetycznie wykonana instalacja fotowoltaiczna,

  • przyczynienie sie do ochrony środowiska.

Tych korzyści jest znacznie więcej. Wymieniamy te najistotniejsze, które są argumentami najważniejszymi i najbardziej istotnymi dla konsumentów prądu.

Pamietaj, że nasi doradcy HOME STAR zajmą się wszystkim formalności oraz doborem najbardziej efektywnego i wydajnego systemu fotowoltaicznego.

Wystarczy się z nami skontaktować poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie.