Fotowoltaika nie musi być trudna

Fotowoltaika na rynku polskim a w krajach unijnych

 

Ubiegły rok okazał się naprawdę pomyślny dla systemów fotowoltaicznych w Polsce. Raport Instytutu Energetyki Odnawialnej przekazuje dane o dużym przyroście nowych instalacji i prognozuje dalszy dynamiczny rozwój rynku. Jak w tym momencie wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej? Kto jest liderem i czy zostajemy daleko w tyle?

 

Gwałtowny rozwój fotowoltaiki w 2019 roku

Ze szczegółowego raportu, który został stworzony z udziałem licznych firm zajmujących się fotowoltaiką, można stwierdzić kilka interesujących wniosków. Jeszcze w połowie 2019 roku odnotowano 140-procentowy wzrost całkowitej mocy ulokowanej w fotowoltaice. Z danych opublikowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne wynika, że pierwsze 11 miesięcy 2019 roku przyniosło aż 714,3 MW łącznej mocy nowych elektrowni PV. Tym samym ogólna wydolność instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju z końcem listopada wzrosła do 1185 MW. Znacząca zmiana, jaka dokonała się na polskim rynku, to niewątpliwie duży krok w kierunku wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. W 2018 roku Polska znalazła się na dziewiątej lokacie w rankingu państw Unii Europejskiej, który informował o rocznych przyrostach nowych mocy fotowoltaicznych. SolarPower, czyli europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej oceniło, że w 2019 roku Polska wskoczyła na piąte miejsce klasyfikacji. Jaką mocą operują liderzy?

 

Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu została Hiszpania. Przyczyniło się do tego usunięcie tzw. podatku od słońca, który dotąd skutecznie blokował tamtejszych prosumentów. To jednak nie domowe mikroinstalacje stanowią trzon sukcesu, ale naziemne farmy fotowoltaiczne. Jak ocenia SolarPower, jeszcze w tym roku w Hiszpanii powstaną elektrownie o całkowitej mocy aż 4,7 GW. Również Niemcy nie mają się czego wstydzić – nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali nowe systemy PV o łącznej mocy 2,96 GW. Nieco dalej plasuje się Holandia (2,5 GW) oraz Francja (1,1 GW). Polskie 784 MW wydaje się dość skromne i widać, jak wiele jeszcze pozostaje do nadrobienia.

 

Z optymizmem w przyszłość

Na szczęście prognozy dla Polski napawają optymizmem i pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie dystans oddzielający nasz kraj od liderów znacząco się zmniejszy. Całkowity potencjał energii uzyskanej poprzez panele fotowoltaiczne w Polsce, czyli 1,25 GW przy Niemcach z systemami o łącznej mocy ok. 50 GW lub Włochach z ok. 20 GW to nadal niewiele, ale unijne dotacje, rządowy program dopłat oraz spadek cen paneli słonecznych niewątpliwie sprzyjają rozwojowi instalacji PV.