Fotowoltaika czy fotowoltanika

Fotowoltaika czy fotowoltanika?

Czytając powyższy tytuł złapałeś się na tym, że nie raz zdarzyło Ci się samemu wypowiedzieć te słowo jakoś inaczej i nie do końca byłeś pewien czy dobrze i poprawnie to brzmi? Wiele osób źle wypowiada słowo 'FOTOWOLTAIKA'.

 

Skąd to się w ogóle wzięło i co to dokładanie oznacza?

 

Na różnych forach internetowych, a czasami nawet w artykułach opisujących odnawialne źródła energii, pojawia się 'fotowoltanika'. Jest to błąd, który wziął się z kopiowania przez innych literówki lub źle zasłyszana ustnie nazwa "puszczana" dalej.

 

Słowo 'FOTOWOLTAIKA' pochodzi z połączenia greckiego słowa φῶς (fōs) - co oznacza światło i nazwy jednostki siły elektro-napędowej: volt (od nazwiska włoskiego fizyka Alessandro Volty, wynalazcy baterii). Z tego połączenia powstała angielska nazwa photovoltaic na podstawie której w języku polskim poprawna nazwa tej dziedziny techniki to: fotowoltaika.

 

Według słownika języka polskiego "dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną” to fotowoltaika.

 

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z fotowoltaiką i fotowoltaniką. Z pewnością i tak częściej posługujecie się i słyszycie nazwę 'panele słoneczne' :)