Darmowy prąd – poradnik

Darmowy prąd – poradnik

Wiele osób zastanawia się co zrobić, aby nie płacić za energię elektryczną i aby nieuchronne podwyżki prądu nie wpłynęły na budżet domowy.  Czy to jest możliwe?
 
W tym artykule podpowiemy jak doprowadzić do sytuacji aby mieć darmowy prąd w naszym domku. Od razy należy powiedzieć, że jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, bliźniaku, szeregówce lub miejscu gdzie znajduje się kawałek gruntu należącego do nas, to można sprawdzić czy w naszym przypadku bez specjalnych inwestycji możemy zorganizować sobie darmowy prąd.
 
Aby zaplanować niezależność energetyczną musimy zastanowić się czy to jest możliwe:
 
1. Sprawdźmy ile zużywamy rocznie energii elektrycznej. Możemy to odczytać z naszych rachunków za energię elektryczną sumując z rachunku wszystkie zużyte kilowatogodziny - kWh - w ciągu roku. Można sprawdzić to na rachunku z rozliczeniem rocznym za energię elektryczną. Można też zliczyć ilość kWh z prognoz, np jeśli w prognozach jest miesięczne zużycie 300 kWh to mnożąc razy 12 miesięcy możemy szacunkowo przyjąć że rocznie zużywamy 3600 kWh.
 
2. Jeśli znamy nasze zużycie, które mniej więcej wynosi 3600 kWh musimy postarać się aby wyprodukować taką energię elektryczną, aby mniej więcej te 3600 była za darmo. Jak zatem zrobić aby nie inwestować dodatkowych pieniędzy a wygenerować wolne od opłat 4800 kWh? Kolejne kroki:.
 
3. Jak wiadomo energię elektryczną generują panele fotowoltaiczne, które nie są całkowicie bezpłatne, jednak w kolejnych krokach dowiesz się jak uniknąć dodatkowych opłat za inwestycję. Dotychczasowy koszt naszych rachunków za energię elektryczną to około 2250 PLN rocznie. Kwota ta będzie się różnić w zależności od taryfy, operatora energii elektrycznej, a mając na uwadze nieuchronne podwyżki to na przestrzeni roku i w przyszłości może się to także zmieniać. W naszym artykule przyjmujemy dla zrozumienia, że nasz rachunek roczny za prąd wynosi 2250 PLN.
 
4. Sprawdzamy jaki byłby koszt zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Na rynku jest wiele propozycji gorszej lub lepszej jakości. Chcąc mieć pewność, że nasz system fotowoltaiczny będzie dobrze funkcjonował przez najbliższe 25 lat powinniśmy zdecydować się na system oparty na dobrej klasy komponentach, aby mieć pewność że nie popsuje się po 2, 3, 4 latach działania lub wydajność tak spadnie, że nie będzie produkował energii elektrycznej potrzebnej do zaspokojenia naszego gospodarstwa domowego. Przyjmijmy, że dobrej klasy sprzęt kosztuje około 4300 - 4900 PLN za 1 kW zainstalowanego systemu. przyjmijmy uśrednioną kwotę 4600 za 1 kW mocy musimy obliczyć jak dużą instalację trzeba zainstalować.
 
5. Musimy obliczyć jaka moc systemu fotowoltaicznego jest nam potrzebna do zainstalowania znając jedynie kilka prostych parametrów. instalując instalację fotowoltaiczną będziemy mogli odebrać od operatora energii elektrycznej 80% wyprodukowanego i wysłanego do sieci prądu. Przyjmując, że średnio z 1000 W zainstalowanej mocy uzyskamy około 1000 kWh Możemy być w 100% pewni, że produkując zatem 4500 kWh będziemy mieli do dyspozycji co najmniej 3600 kWh energii. Na odebranie energii z sieci mamy 365 dni, można być zatem spokojnym, że energię elektryczną wyprodukowaną przez cały rok a szczególnie latem będziemy mogli zużyć zimą kiedy produkcja jest mniejsza i oczywiście w nocy kiedy słońce produkujące prąd nie świeci. Uznajemy, że 4500 W czyli 4,5 kW wystarczy do zaspokojenia naszych 3600 kWh. Licząc 4600 PLN za 1 kW instalacji możemy szacunkowo przyjąć że koszt założenia instalacji wynosi 20700 PLN.
 
Inwerter iMars series INVT

 

6. Czas zastanowić się jak wykombinować te 20700 PLN nie wydając z naszego budżetu i nie rujnując naszych planów wydatkowych. Na pomoc przyjdzie nam kilka rzeczy.
 
a) Po pierwsze otrzymamy dotację  w ramach programu "Mój Prąd". Poprzednie II edycje opiewały na kwotę 5000 zł na gospodarstwo domowe.
Nie znamy jeszcze dokładnych finansowych wytycznych III edycji programu, ale na potrzeby naszej kalkulacji zakładamy, że ponownie będzie to 5000 zł.
 
Zostaje nam zatem 15700 PLN.
 
b) Musimy mieć świadomość kolejnej ulgi zaserwowanej przez Rząd - program "Czyste powietrze", który umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania pozostałej kwoty 15700. Dotyczy to zarówno osób, które rozliczają się w formie progresywnej (17-32%) jak i tych w formie podatku liniowego (19%). czyli nasza oszczędność o ile płacimy podatki wyniesie od 17% - 2669 PLN, w przypadku wejście w drugi próg podatkowy 32% - 5024 PLN, a w przypadku podatku liniowego 2983 PLN. Oczywiście dla osób które nieznacznie przekroczyły próg to obliczenie będzie uśrednione, ale chcemy przedstawić zasadę odliczenia.
 
7. pozostała kwota, która nam pozostanie to w różnych przypadkach:
a) dla 17% podatku 15700 minus 2669 PLN = 13031 PLN
b) dla 32% podatku 15700 minus 5024 PLN = 10676 PLN
c) dla 19% podatku 15700 minus 2983 PLN = 12717 PLN
Jak sfinansować pozostałą kwotę potrzebną?
 
8. Zerknijmy w nasz dotychczasowy rachunek za prąd. Jeśli płacimy 160 PLN miesięcznie, a zakładamy, że po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego nasz rachunek prawie spadnie do zera (pozostaną kwoty za abonament i opłata stała - około 20 PLN). Możemy się zastanowić czy możemy zamienić tę kwotę na kwotę spłaty pozostałej potrzebnej. Decydując się na taką zamianę z pewnością będziemy odporni na wszystkie podwyżki energii elektrycznej, które nas czekają. Już teraz zapowiedziano około 12%, a eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 2 lat podwyżki osiągną od 50-100% w stosunku do tych z 2019 roku. W zależności zatem od tego ile nam pozostało do zapłaty za system fotowoltaiczny nasze przykłady szacunkowo będą wyglądały tak:
 
a) dla kwoty 13031 PLN - 107 rat po 160 PLN
b) dla kwoty 10676 PLN - 83 raty po 160 PLN
c) dla kwoty 12717 PLN -104 raty po 160 PLN
 
Wydaje Wam się, że to długi okres, jednak uwzględniając podwyżkę jedynie w ciągu 2 lat około 50% możemy obliczeniowo przyjąć inne wartości uwzględniając jedynie podwyżkę w najbliższych latach 50%. wtedy będzie to znacząco krócej:
 
a) dla kwoty 13031 PLN - 65 rat po 240 PLN
b) dla kwoty 10676 PLN - 51 raty po 240 PLN
c) dla kwoty 12717 PLN - 63 raty po 240 PLN
 
Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak ukształtują się ceny za energię elektryczną za 4, 5, 6, 10 czy 20 lat. Możemy być pewni, że koszty te nie będą malały a ceny energii elektrycznej za 15 czy 20 lat będą co najmniej kilka razy wyższe niż obecnie.
PO OKRESIE RAT nasze opłaty za energię będą jedynie obciążone opłatami stałymi , które zapewne też wzrosną ale nie będą stanowiły znaczącej kwoty, może 20 może 30, a może 50 PLN miesięcznie. Sama energia elektryczna będzie dla nas za darmo.
 
9. Na wydajność produkcji energii elektrycznej z systemu fotowoltaicznego mają wpływ liczne czynniki. Może się zatem okazać, że Twoja posesja i miejsce instalacji fotowoltaiki ma szczególnie dobre usytuowanie pod różnymi względami. Mają na to wpływ położenie geograficzne, kierunek południowy dachu, nachylenie dachu, temperatury w ciągu dnia w całym roku, zachmurzenie. Dodatkowo musimy być świadomi, że jeżeli zużywamy prąd w ciągu dnia to w pierwszej kolejności zużywamy to co produkuje się na bieżąco. Dla przykładu jeśli używamy klimatyzacji w lecie to w wiele dni wykorzystamy w 100% to co produkujemy a nie 80%. Może się zatem okazać, że po obliczeniach za pośrednictwem specjalnych programów, z których korzystają fachowcy przygotowujący projekt instalacji z obliczeń wyjdzie, że możemy zmniejszyć moc potrzebną do zaspokojenia naszych potrzeb obniżając koszt instalacji fotowoltaicznej o kilkaset PLN.
 
10. Warto się także zastanowić nad wyborem firmy realizującej wszystkie elementy naszej prywatnej elektrowni fotowoltaicznej, począwszy od planowania, poprzez załatwienie wszystkich dotacji, zgłoszenia z wszelką potrzebną dokumentacją do "elektrowni" konieczności wymiany licznika poprzez załatwienia finansowania na dogodnych warunkach.
 
11. Na koniec dobrze wybrać taki sprzęt, aby spełniał nasze oczekiwania estetyczne i funkcjonalność i bezpieczeństwo:
a) montując na dachu panele fotowoltaiczne w całkowicie czarnym kolorze możemy być pewni, że będzie to wyglądało bardzo elegancko.
b) wybierając inwerter fotowoltaiczny z wbudowanymi zabezpieczeniami będziemy mogli spać spokojnie.
c) wybierając inwerter fotowoltaiczny z funkcją monitorowania online i intuicyjnym oprogramowaniem mobilnym w telefonie będziemy mogli na bieżąco obserwować ilość wyprodukowanego prądu i sprawdzać prawidłowe działanie fotowoltaiki.

Z zasady taki system ma działać 25, 30, 35 lat i więcej więc dobre dobranie sprzętu zapewni nam oszczędności na wiele lat.
 
PODSUMOWUJĄC darmowy prąd jest możliwy, a jeśli nie chcesz się tym zajmować osobiście powierz załatwienie wszystkiego firmie, która załatwi od A do Z wszystko za Ciebie. Wystarczy powiedzieć TAK.
 
Nie czekaj do momentu aż powiesz po latach: "Trzeba było to zrobić wtedy, jak były dofinansowania. Teraz mielibyśmy prąd za darmo."
 
Jeśli chciałbyś powierzyć NAM ZAŁATWIENIE WSZYSTKIEGO wystarczy skontaktować się, a nasz konsultant zajmie się wszystkim.
 
NAPISZ DO NAS