Bulwersujące zmiany w fotowoltaice

Czy warto zakładać pompę ciepła w domu?

 

Kupno i montaż pompy ciepła nie należy do małych wydatków, koszty takich instalacji opiewają nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Spora kwota inwestycji skłania nas do myślenia czy i w jakim czasie uzyskamy zwrot naszych kosztów.

Należy zwrócić uwagę na ceny paliw tradycyjnych, które w ciągu najbliższych lat, na pewno nie będą się obniżać. Gaz ziemny, gaz płynny LPG czy olej opałowy ciągle ulegają cenowym wahaniom. Ich koszty są raz mniejsze, raz większe, ale nie spodziewajmy się że ceny spektakularnie spadną. W przypadku pomp ciepła ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej – energia do ogrzewania jest pobierana z odnawialnych źródeł energii, które są niewyczerpywalne oraz co najlepsze, zupełnie darmowe!
 
Ważne jest to jaką pompę wybrać!

Rodzaje pomp ciepła dzielą ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Zgodnie z głównym podziałem wyróżniamy pompę gruntową, pompę wodną oraz pompę powietrzną.

Pompa w której źródłem ciepła jest grunt, może zostać wykorzystana zarówno do dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody. Jej zalety to wysoka efektywność działania, która sprawia, że pompa może stanowić jedyne źródło ogrzewania.

Pompa wodna charakteryzuje się również wysoką wydajnością energetyczna, wyższą nawet niż pomp gruntowych. Może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. Problemem są wysokie koszty inwestycyjne na starcie.

Powietrzna pompa ciepła, której popularność ciągle rośnie, bo nie wymaga ona poniesienia aż tak wysokich kosztów, dzieli się na typu powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Pompę powietrzną można wykorzystywać w każdych warunkach, ale w tym wypadku konieczne jest wyposażenie budynku w inne, dodatkowe źródło ogrzewania, które będzie wspomagało pracę pompy lub ją zastępowało w okresie największych różnic temperatur w środku, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Zaleca się łączenie takiej pompy ciepła z układami niskotemperaturowymi np. ogrzewaniem podłogowym.
 
Zalety pomp ciepła
  • darmowa energia ze środowiska
  • brak emisji zanieczyszczeń
  • możliwość podłączenia do ogrzewania podłogowego czy grzejników o niskiej temperaturze zasilania
  • doskonała jakość, która gwarantuje długą pracę pompy
  • brak konieczności kupna i składowania paliw zasilających
  • brak konieczności podłączania klienta
  • łatwa obsługa, która ogranicza się do ustawienia regulatora.

Pompy ciepła to ekologiczne i oszczędne rozwiązanie na miarę XXI wieku
 
Duże możliwości pomp ciepła oraz ich niższe ceny powodują, że coraz więcej inwestorów wybiera właśnie ten rodzaj instalacji. Pompy ciepła pozwalają znacząco ograniczyć koszty ogrzewania, a energia pochodząca do ich zasilania pochodzi ze źródeł odnawialnych.
Pamiętajmy o tym, że dobrze dobrane elementy są kluczowe w otrzymaniu optymalnego efektu działania.

 

W tym pomogą Ci specjaliści Home Star. Skontaktuj się z nami już dziś!