Użytkowanie pompy ciepła koszty
 

Ile energii pobierze pompa ciepła? Ile zapłacisz za ogrzewanie?

 

Zużycie energii elektrycznej w budynku jednorodzinnym jest sprawą mocno indywidualną. Tak naprawdę wszystko zależy od trybu życia mieszkańców, ich sposobu na spędzanie wolnego czasu oraz od jakości i energochłonności urządzeń.

Pompy ciepła charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Ich współczynnik efektywności COP wynosi średnio od 3,5 do 5,5. Przykładowo współczynnik na poziomie 4 oznacza, że pompa ciepła oddaje cztery razy więcej energii w postaci ciepła grzewczego, niż zużywa energii elektrycznej.

Współczynnik COP uwzględnia ilość zużytej energii elektrycznej i energii cieplnej dostarczonej w danym momencie. Warto go używać do porównania pomp ciepła np. różnych producentów. Nie odpowie on nam jednak na pytanie, ile będzie kosztowało ogrzewanie domu tym urządzeniem.

Żeby określić koszty eksploatacji pompy ciepła niezbędna jest znajomość współczynnika SCOP (efektywności średniorocznej). Określa on ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu, do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w ciągu roku. Aby oszacować wartość tego współczynnika można skorzystać z gotowych kalkulatorów lub z porady naszych ekspertów.
 
Znając wartość współczynnika SCOP i zapotrzebowanie na ciepło budynku, można obliczyć zużycie prądu na ogrzewanie oraz przygotowywanie c.w.u.


Zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło budynku/ SCOP

Wpływ na wartość współczynnika SCOP będzie miał standard energetyczny budynku, a także rodzaj zastosowanego w nim systemu grzewczego i wentylacji.

Na niższe zużycie prądu wpłynie współpraca pompy ciepła z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym (zamiast tradycyjnym grzejnikowym) oraz zastosowanie w budynku wentylacji mechanicznej z rekuperacją (zamiast grawitacyjnej).

Aby zużycie prądu przez pompę ciepła nie było wyższe niż zakładano, na etapie doboru urządzenia należy doprecyzować m.in. wymagania użytkowników względem komfortu cieplnego w budynku – temperaturę, jaka będzie utrzymywana we wnętrzach oraz temperaturę ciepłej wody użytkowej.

Z pewnością opłacalnym rozwiązaniem dla domowego budżetu jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie zapewni znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jak i chłodzenia budynku przez pompę ciepła. 

Właśnie dlatego zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami Home Star, którzy przedstawią wszystkie korzyści związane z pompami ciepła i fotowoltaiką. Wyjaśnią także wszelkie wątpliwości, dokonają bezpłatnego audytu i pomogą w stworzeniu rozwiązania idealnie dopasowanego do Państwa domu.

 
Zapraszamy do współpracy!